Тернопіль збагатЇв на ще один фестиваль

Тернопіль збагатЇв на ще один фестиваль

Протягом трьох днів над Тернополем витав особливий дух. Особливо це вчували ті, хто впевнено крокували у РК «Максим», адже саме там відбувався мистецький фестиваль «Ї». Така собі їдка суміш мистецтва – це атмосферне поєднання літератури, музики, живопису, фотографії, кінематографу під єдиним дахом та однією на всіх мистецькою хвилею.

Julia Prokopyshyn 31 березня, 17:16

2

3414

Літературне «Ї»

літературні читання на

Літературна частина фестивалю «Ї» була представлена багатьма відомими іменами. З програмою можна ознайомитися тут. А про літературні виступи декількох із доволі різноманітного та широко списку запрошених талантів читайте далі.

Веселу гру на сцені у перший фестивальний день представили молоді письменники Марк Лівін та Іван Байдак, представившись іменами не менш талановитих молодих митців Андрія Любки та Леони Вишневської. Літературні читання своїх творів хлопці поєднали у такий собі мікс під супровід легкої музики, чергуючись біля фестивального мікрофона, весело піджартовуючи та по-доброму кпинячи одне одного.

Марк Лівін та Іван Байдак на

Весь виступ Івана Байдака, відомого за книгою «Особисто я особисто тобі», та Марка Лівіна (книги «Життя та інша хімія» та «Книжка») кружляв навколо вічної молодіжної теми – теми любові, про яку вони власне і пишуть. Глядачам письменники дали можливість не лише їх почути та побачити, але й добре випитати про те і про се. За реакцією залу було помітно, що зібралися найпалкіші шанувальники творчості письменників. Адже і запитань було багато, і інтерес в очах кожного горів не на жарт, роздмухуючи цим самим на сцені поміж письменників ще більшу жагу до віддачі.

З особливою трепетністю в перший день фестивалю «Ї» глядачі чекали на Юрія Андруховича – відомого літератора, поета та прозаїка. Тому його виступ на фестивальній сцені став дуже натхненним для усіх тернополян, тернополянок та «тернополят», як звернувся митець до присутніх у залі.

Юрій Андрухович на

З вдумливою цікавістю слухали Андруховича, адже нікому не хотілося пропустити бодай слова, сказаного ним. А розповів він багато, точніше зачитав: і оповідання про Тернопіль з книги «Лексикон інтимних міст», і ще небагатьом відоме оповідання «Гідність короля, або Фелюсть», яке колись увійде до його майбутнього видання. Тому Юрій Андрухович цілком справедливо заслужив собі величезну чергу шанувальників на атвографсесії.

Андрій Любка, відомий знавець як «спати з жінками» (саме таку назву має його найновіша книга), на сцені фестивалю «Ї», прагнучи створити невимушену обстановку, надихався віскі та усмішками відданих фанаток. А їх таки було багато – ледь не кожен вірш, зачитаний Любкою, дівчата завчено вимовляли про себе.

Андрій Любка на

На літературному вечорі другого дня фестивалю Андрій читав вірші зі збірки «Сорок баксів плюс чайові», проте глядачі вимагали відтворити поезії із попереднього видання «Тероризм», які вже встигли стати для багатьох улюбленими. Навіть сам Любка не очікував такого повороту подій, не прихопивши із собою старого збірника. Тому все-таки на численні прохання йому довелося прочитати кілька віршів із «Тероризму», щоправда не з пам’яті, а з ґаджету наполегливої шанувальниці.

Третього дня на фестивалі «Ї» свою творчість представив також письменник та поет Олександр Ірванець. І хоча його виступ затримали, як він сам висловився, «лабухи Ірени Карпи, які чекіняться вже 25 хвилин на сцені» (гурт Qarpa у цей час на сцені готував апаратуру до свого виступу), все-таки глядачі дочекалися одного із улюблених митців.

Олександр Ірванець на

Ірванець із великим задоволенням встигав і вірші читати, і глядачів охрестити «філологами-шмарклями», аргументуючи, що більшості з них ще на світі не було, коли він написав той чи інший вірш. Звісно, таке почуття гумору Олександра Ірванця сприйняли усі втішно. Життя літератор порівняв із рулончиком паперу, який «у вас (у молоді – прим. авт.) ще великий і ароматизований», і усім побажав: «Хочете бути вічно молодими, слухайте «Аббу».

Окрім читань іменитих літературних митців, на фестивалі «Ї» протягом трьох днів мали можливість проявити себе і більш відомі у Тернополі поети, і молоді початківці у галузі поезії, у яких ще все попереду. Поміж читців були юнаки та дівчата із літературних студій «Акценти» та «7 герц», які на високому рівні себе зарекомендували.

Організатори обіцяють, що вибрані поезії абсолютно усіх учасників літературних читань фестивалю «Ї» згодом увійдуть у збірку віршів, яку планує видати видавництво «Навчальна книга - Богдан».

- Це проба пера, бо насправді ви розумієте, що для того, щоб ми могли збірку випустити треба хоч би місяць часу як мінімум, - ділиться планами директор та головний редактор видавництва Богдан Будний. - На жаль, до нас ці твори поки що не поступили. Якщо до середини квітня ці твори будуть подані, то, я думаю, десь до кінця травня ми могли би цю збірку зробити. Жодної цензури не буде, але все-таки в нас є редколегія і редактори, тому з авторами ми будемо безпосередньо працювати.

Презентацію збірки поезій з фестивалю «Ї» представлять на літературному вечорі «Після «Ї», який з великими надіями відбудеться ще цієї весни.

Музичне «Ї»

Музична палітра мистецького фестивалю «Ї», як і кожен із напрямків «їдкої суміші» фестивалю, виявилася багатою та ну дуже різноманітною. Акустичні ліричні виступи, жартівливі та веселі пісні під гітару та навіть астральний реп та хіп-хоп від гурту «ДрамТиАтр» (Іздрик та Семенчук) - усе це лише невелика частина того, що почули та відчули серцем всі ті, хто побував на «Ї».

Надзвичайно натхненним для фестивальників став виступ відомого гурту «Один в каное». Чутливий вокал Ірини Швайдак, ритмічна і екзотична перкусія, розслабляючі звуки гітари та улюблені пісні зробили своє. «Один в каное» став першим гуртом на фестивалі «Ї», який почув солодке для кожного виконавця «на біс».

Борщівський «живчик» Костя Дунець із гурту «Медовий полин» сольно розважав фестивальну публіку, співаючи житейські пісеньки під гітару та розбавляючи свій виступ вдалими жартами та тематичними віршиками (віршик Миколи Шпаковського, товариша гурту «Медовий полин»):

Місяць – він круглий,

Молоко – то є біле.

Трикутник – трикутний.

Дебіли – дебіли.

І хоча неозброєним оком одразу стало помітно, що без повноцінного гурту Кості якось не по собі, та й формат фестивалю дещо відмінний від звичних для «Медового полину», все-таки до завершення виступу він настільки зарядився енергією глядачів, що кількаразово навіть повторював, як йому сподобалося от так сидіти на сцені та грати улюблених пісень, а на останок під гітару в дуеті з ведучим зімпровізував «гадюкінський» хіт «Файне місто Тернопіль».

Гурт «Rizups», який виступив на «Ї» другого дня, просто підірвав публіку в буквальному сенсі слова, змусивши усіх нарешті встати з крісел та енергійно підстрибувати разом із ними під реп-рокові хіти. До речі, до цього у фестивальному залі панувала «камерна» атмосфера, де навіть під час виступу музичних гуртів глядачі сиділи на своїх місцях та чемно слухали.

«Rizups» сміливо розрухав гостей дійства, розбавляючи при цьому форматність фестивалю «Ї» новим стилем, новими емоціями та новою, соціальною тематикою.

Не зважаючи на пізній нічний час другого дня фестивалю, на фестивалі «Ї» ніби навіть побільшало люду. Чому? Бо на музичній сцені – луцький гурт «Фіолет».

У той же день «Фіолет» вже встиг побувати у тернопільському «Патріку», де презентував новий альбом у рамках Всеукраїнського туру. На «Ї» ж «Фіолет» представив акустичну програму, під час якої закохані в гурт почули і старі пісні, і пісні з альбому «Вігвам». Надзвичайно теплу атмосферу подарував гурт фестивальникам, отримавши взамін іскри в очах шанувальників, які змушують серця виконавців горіти ще палкіше.

Окрім названих, на фестивальну сцену протягом трьох мистецьких днів виходили гурти «Кімната Гретхен», «Semmar», «Лоскіт», «Компас» та «Qarpa». Але ж всіх не опишеш словами. Бо що слова, коли музика відчувається серцем? Фестивальний народ отримав незабутню порцію музичних десертів, які надовго солодитимуть їхнє життя-буття.

Художньо-мистецьке «Ї»

виставка картин на

Фестиваль «Ї», окрім музики та літератури, вмістив у собі і кінематограф, представлений нічним показом життєвих короткометражок, і найрізноманітніші виставки картин, фотографій та навіть артбуків.

Зокрема завідувач бібліотеки № 4 Світлана Козелко представила на фестивалі цілий ряд артбуків – книг, зроблених руками, використовуючи різноманітні рукодільні техніки: квілінг, графіка, аплікація (з макарон, кавових зерен), вишивка, петриківський розпис, витинанка, гладь, батік тощо. Цікавим для усіх стала книга творчості Тараса Шевченка, присвячена 200-річчю його народження, у формі козацької бандури.

А тернопільський фотограф Андрій Шевчук, розмістивши фотосвітлини із революційного майдану в Києві, організував аукціон. Вилучені з продажу кошти, як запевняють організатори, передадуть сім’ям загиблих тернопільських Героїв Євромайдану.

аукціон на

Усі крапки над "Ї" розставлені. Фестиваль, без сумніву, залишив по собі не лише приємні враження в учасників та гостей, але й великий вклад у мистецьке життя Тернополя. Залишається насолоджуватися споминами та вірити у майбутнє фестивалю "Ї".

Примітка: аудіоподкасти з фестивалю подані у скороченому варіанті

Фото: Allochka Serdiuk

Гість, 03 Квітня, 2014 20:10

останнім часом складається таке враження що наш Тернопіль набирає оборотів в творчості. то тамде то сямде якийсь творчий вечір. Ну це прикольно, аби розвивалися..)

Гість, 01 Квітня, 2014 16:44

фест так нічо пройшов;) особливо запам'ятався вечір брутальної поезії)))

Показати всі коментарі...

096 903 83 84

ternopil(at)visit.ua

©2014 visit. All rights reserved