Подорожі

Замки Тернопілля

Замки Тернопілля

Тернопільщина. Один з найкрасивіших і визначних куточків України. Тут збереглася історія. Замки – одні з головних фігурантів історії. Саме вони демонструють минуле у сьогоденні і прикрашають Тернопілля.

Maryana 27 апреля, 15:35

1

6302

За житло і фортецю одночасно служили замки для тодішніх володарів. Їхня історія тягнеться ще з середньовіччя, тоді і почали будувати фортеці для захисту від ворога. Та окрім зовнішнього ворога, вони рятували володарів і від внутрішніх нападів селян та міщан, сусідів-феодалів. Історія Тернопільщини настільки багата, що створено навіть національний заповідник за наказом Президента України від 2005 року «Замки Тернопільщини». Епіцентром заповідника обрали Збаразький замок . Загальна кількість історико - архітектурних об’єктів досягла десяти. Від 2005 року кошти на утримання замків повинна виділяти держава.

Велика кількість замків по Україні через війни, відсутність загально-державної політики та байдужість власників знищена. Загалом в Україні збереглося 100 замкових споруд і замків, з них – 34 на Тернопільщині.

Збаразький замок

Серце національного заповідника «Замки Тернопільщини» об’єднує 11 національних споруд. Сам замок розташований у парковій зоні – Паркова гора. З XII по XVI ст.. тут була розташована фортеця і її постійно потрібно було відновлювати через часті набіги татар, які все руйнували на своєму шляху. Засновниками Збаразького замку були Юрій та Христофор Збаразькі, які збудували його у 1631 році за проектом італійського архітектора.

Два століття він простояв без реставрації, був надійною оборонною спорудою та згодом все-таки почав руйнуватися. І після Другої світової війни, його почали потроху реставрувати.

На сьогоднішній день, Збаразький замок популярний туристичний об’єкт. Тут можна розглянути стародавні ікони ще з XVII-XIX ст.., музичні інструменти, антикварні меблі, величезну колекцію годинників, картини відомих художників…

В окремому приміщенні розташували експозицію зброї, від часів палеоліту до початку XX ст.. А у казематних приміщеннях зберігають знаряддя середньовічних тортур. Також, для підняття адреналіну можна завітати у тир, щоб постріляти зі старовинного лука або ж арбалета.

Кременецький замок

Одне зі стародавніх міст України – Кременець. Сьогодні це місто нагадує високо розвинутий мікрорайон Америки. Навколо містечка гори і зелені покрови, вся стародавня архітектура і пам’ятки збереглися, що насичує його подихом історії. Однією з найвизначніших пам’яток Кременця є Гора Бона. У 1536 році король Сигізмунд I подарував Кременець своїй законній дружині Боні Сфорці д'Арагоніу якості весільного подарунка.

В свою чергу, дружина Сигізмунда прийняла подарунок і почала укріплювати замок. Згодом запровадила систему податків. У цей період Кременець значно виріс економічно, що зміцнило його позиції серед інших міст. Історики до сьогодні сперечаються над тим чи ступала нога королеви взагалі у це місто, в той час, як місцеве населення розповідає чимало страшних історій пов’язаних з королевою.

Вишнівецький замок

Уперше згадується містечко Вишнівець у 1395 році, тоді князь Вітовт передав Вишнівець Дмитру Корибуту. Той збудував замок на правому березі річки Горинь, нині тут село Старий Вишнівець.

Вишнівець став відомим через своїх знаменитих поселенців - магнатів Вишнівецьких. Звідси і походить Дмитро Вишнівецький (Байда), нащадок князів Гедиміновичів і засновник Запорізької Січі.

У 1720 році останній з роду Вишнівецьких Михайло-Серватій, перебудував старовинний замок у палац, який зберігся до наших часів. Розташований замок на місці оборонного замку 1395 року, який Ярема Вишнівецький у 1640 році перебудував і укріпив. Біля головної забудови розташований Вишнівецький парк. Оноре де Бальзак, який відвідав Вишнівець у 1848 році, назвав цей парк «малим Версалем». Вишнівецький палац поєднує в собі риси пізнього бароко і класики. Центральна частина замку на парадному вході оздоблена ризалітом, увінчена трикутним щитом, який прикрашений пишним ліпленням. Брами до палацу виготовлені у стилі античних тріумфальних брам.

Білокриницький палац

Село Білокриниця розташоване на березі річки Дядьківська Криниця. Відоме з 1483 року. Палац збудований у XVI ст.. князями Збаразькими. Князі звели мурований двоповерховий ренесансний форпост з високими пивницями, мав чотири потужні бастіони та величезний рів наповнений водою. У 1603 році замок захопили татари та знищили його вщент. А у 1606 році князі все-таки відбудували Білокриницький замок.

У 1631 році помер останній з князів Збаразьких Юрій (Єжи), тому місцевість відійшла князям Вишнівецьким. Останні переважно мешкали у Вишнівці тож Білокриницький замок помалу занепадав. У 1806 році палац було знищено полум’ям, тож наступні декілька десятиліть замок нагадував тільки мальовничу руїну.

Після 1850 року Олександр Чосновський зводить неоготичний палац у Білокриниці і заставляє у новобудову шматок раритету – мури лівого крила попереднього замку. Та новий палац дуже відрізняється від попереднього, тож про реконструкцію тут і мови немає. Це абсолютно нова споруда тільки зі шматком старої. Грошей на добудову правого крила у Чосновського не вистачило. Після його смерті замок купив російський філантроп Воронін, який і став останнім власником палацу. Сьогодні в замку функціонує Кременецький лісо технікум. В одній із зал діє міні-музей.

Гість, 06 Мая, 2014 16:36

дуже гарно у Вишнівецькому та Збаразькому замках, там навіть атмосфера ще та..історична, далека залишилась.

Показать все комментарии ...

096 903 83 84

ternopil(at)visit.ua

©2014 visit. All rights reserved